2026 május 23-án a Jászság 4-es csoporttal folytattuk az MTA 200 projekt munkánkat. Újabb három jászsági akadémikusról hallhattunk előadást társaink által, amiket elemztünk is közösen. Miután végeztünk, gróf Apponyi Albert emléktáblájához vittünk koszorút és megemlékeztünk róla, mivel születésének 180. évfordulója van idén. A nagybirtokos gróf, a Magyar Tudományos Akadémia igazgatósági tagja, 1921-től 1933-ig a Szent István Akadémia elnöke, Jászberény város aranymandátumos képviselője volt. Legtöbben azért ismerik nevét, mert az 1920-as párizsi békekonferencián a magyar delegáció vezetője volt. Visszatérve a Közösségi Házunkba mindenki a csoportból két akadémikust választott és összegyűjtötte születésének, halálának és életének főbb állomásainak helyét, majd ezeket digitálisan felvittük a Google Maps adatbázisába így egy szemléletes térképet kaptunk arról, hogy hol éltek és hol tevékenykedtek. A kapott adatokat Magyarország és a régió térképére is felrajzoltuk nyomtatott térképekre. A közös munkánk eredményeképp olyan térképeket kaptunk, amiket még korábban más nem készített el. A jövőben szeretnénk eljutni az MTA épületébe is Budapesten, valamint több akadémikusról is tervezünk megemlékezni. A nap végén megbeszéltük az év végi tudnivalókat és a közelgő táborokat.
Burkus Lili Boglárka, Jászság 4-es csoport





