Új tanév- új projektek!- Kezedben a jövő!- Pécsi Közösségi Ház
A Pécsi Közösségi Ház támogatottjai szeptember 22-én, pénteken megkezdték az új tanévet. Az éves projekt címe: a Kezedben a jövő! Az elkövetkezendő időszak egyik kiemelt projektje a matematika- szövegértés- történelem alprojekt keretében a Buday 150. emlékkonferenciára való szakmai felkészülés a tanulók életkori sajátosságaihoz igazítva.
Dr. Buday László születésének 150. évfordulójára a Csányi Alapítvány, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), a Magyar Statisztikai Társaság (MST) és a Honismereti Szövetség (HSZ) közös emlékkonferenciát szervez, amire a pécsi csoportok külön, önálló projekttel készülnek. Dr. Buday László Pécsett született 1873. október 27-én a Mátyás király utca 21. szám alatti ingatlanban, amely 2022-től a Csányi Alapítvány Pécsi Közösségi Házaként szolgál. Tanulmányait is a városban kezdte, majd joghallgató korában az Ország-Világ segédszerkesztője, és a Fővárosi Lapok munkatársa volt. 1896-ban kezdte pályáját a Központi Statisztikai Hivatalban. 1914-ben annak igazgatója, 1920-tól haláláig a Királyi József Műegyetem statisztikai tanszékének vezetője. 1922-ben vezető szerepet játszott a Magyar Statisztikai Társaság megalapításában, és annak első elnökeként kezdeti működésében is. 1914-től az MTA levelező, 1924-től a Nemzetközi Statisztikai Intézet (ISI) rendes tagja. Népesedési, gazdaságstatisztikai és elméleti kérdésekkel is foglalkozott, hozzájárulva a Trianon utáni Magyarország gazdasági, statisztikai és tudományos fejlődéséhez. A hagyományteremtőnek szánt konferenciával dr. Buday László munkásságára emlékezünk, melynek jegyében életútjának, valamint a hazai statisztika történetének pályázati formában történő feldolgozására szeretnénk a figyelmet irányítani. A Csányi Alapítvány pécsi tanulói hagyományteremtő céllal kívánnak megemlékezni a hazánk fejlődését, valamint tudományos és kulturális gyarapodását kiemelkedő mértékben szolgáló elődeinkről.
A statisztika témájú projektet szeptember 22-én indította útjára Dr. Majdán János, a Pécsi Tudományegyetem történelem szakos nyugalmazott professzora, aki a gyerekeknek megpróbálta közelebb hozni és érthetővé tenni a statisztika művészetét. Ez valójában nem is volt olyan nehéz dolog, hiszen János szavaival élve: „Minden statisztika”. Statisztikát lehet készíteni a népesség számából, a kiadásainkról és bevételeinkről, hogy hányszor kapcsolunk fel egy villanyt, vagy hány virslit eszünk meg reggelire csoportonként, hogy legközelebb már a mentorok is felhasználhassák ezt az információt a következő vásárlásnál. A gyerekek korcsoportonként témaválasztással, majd különböző adatgyűjtéssel kezdték meg a munkát. Hogy milyen témákat kutatnak, sajnos most még nem árulhatjuk el, hiszen a konferencián ezeket közösen mutatják majd be a résztvevők számára. Bálint- Orsós Andrea, Borsy Luca, Gál András mentorok
Az első projekthétvégéről készült fotók a Galériában tekinthetők meg.