
Túra a Kapos forrásvidékére – Víz Világnapja
„Minden túra előtt tapadunk az időjárás előrejelzéseket tartalmazó oldalakra, emellett marad mindig az „ima”, hogy a természeti erők mellettünk s ne ellenünk vonuljanak fel. Most kegyesek voltak velünk az esőcseppek, csak a túránk vége felé érkezett meg az égi áldás. „Somogy vizei” projektünk keretein belül, a Víz Világnapján, a Kapos folyó mentén és annak környékén haladtunk. Kiskorpádról indultunk, ahol megnéztük, hol ered megyénk nagyobb folyója. Majd egy megközelítőleg 8 km-es távot teljesítettünk, feltérképezve az ottani szép és izgalmas természetet. Útközben sok történelmi vonatkozású érdekességet megtudtunk Mátétól, aki ismét gondoskodott róla, hogy minél több helyi érdekességet meglássunk. Nagyon jó hangulatban telt a délelőtt, jó volt együtt lenni a csapattal és csak úgy beszélgetni, mindenről.
Sipos Levente
„Erőteljesen emlékeztetett egy korábbi kihívás túránkra a mostani, ahol nem kis erőpróbával tudtunk eljutni A-tól B pontig. Most azt gondoltuk az egyenesen szabott útiránnyal könnyedén közelítjük meg célunkat, de közben minden rejtett vagy nem várt elemmel is találkoztunk, mint például erősen mocsaras meder, jócskán felázott talaj, ágak-bogak, letört és az enyészetnek indult faágakadályok, kedvesen settenkedő vagy épp a világot mélán bámuló állatok. Egy sajátos főpróba volt ez a „bújócska”, melynek köszönhetően már-már nosztalgiáztunk a legnagyobb erőt kívánó utunkról; és egyből kedvet is kaptunk kitalálni következő kihívás túránk útvonalát is, ahol hasonlóan nehéz terepakadályokkal kell majd küzdenünk. Mindezt nagyon élveztük, s végül megérkeztünk a Kapos folyó eredőjéhez. Ami persze akárcsak az odavezető utunkat, ez sem egyszerű meghatározni, hiszen három fő és egy szinte alig csordogáló negyedik torkolatából eredeztethető az, amit Somogy vármegye egyik legnagyobb folyójának forrásaként határoznak meg. Ugyancsak kacskaringós utakat tesz meg a vízfolyás, a mi Kapos folyónk, míg a Sió csatornáig nem ér. Projektünkben ennek útját követjük végig, megtapasztalva, milyen hatása van a természetes vizeknek a települések kialakulására, működésére régen és mostanság.
Antal Dominik
Március 22-én, a Víz Világnapján folytattuk a Somogy vizei projekthez kapcsolódó kirándulásainkat. Az eredeti elgondolás az volt, hogy járjuk végig egy patak vagy vízfolyás mentét. Azonban ez még egy rövidebb vízfolyás esetében is túl hosszú lett volna. Azért választottuk a Kapos folyót, mert Somogy legnagyobb vízfolyásáról van szó, ami országos viszonylatban pedig a 10. (Ha csak a magyarországi szakaszokat vesszük figyelembe.) De, hogy hol is ered a Kapos folyó, nem egyszerű megválaszolni. Abban mindenki egyetért, hogy Kiskorpádnál, már több száz éve is ezt jelölték meg forrásnak, azonban itt három ág is szóba jöhet. Mi most a Gige felőli ágat (pogácsási ág) választottuk ki. Itt egy keskeny völgyben csörgedezik a víz, ahol már a tavasz első virágai is megjelentek. A kis túra során érintettük a folyón felduzzasztott tavakat, és a Kapotsfy-kápolnát, valamint szó esett régi kúriákról, nemesi családokról és egy olyan református templomról is, aminek az alaprajza háromszögű. Azt se feledjük el, hogy részben Kiskorpádhoz is kötődik Csokonai Vitéz Mihály, akik sokat vendégeskedett itt a Sárközy családnál. Túránk képes beszámolója a Galériában található.
Varga Máté, fejlesztő