Teleki emléknap Villányban
Otthonos
Szótlanul ült a kandalló előtt,
bámult ki az esős ablakon,
és azon törte a fejét, hogyan
lehetne boldogabb. Egyszerre
felkiáltott: „Hát persze! A Nap!
Az kell nekem!” Fel is
kerekedett, hogy megtalálja a
legnaposabb tájat a világon.
Megjárta Toszkánát és Szicíliát,
Provance-t és Bordeaux-t,
Andalúziát és Rioját,
fűszereket és gyümölcsös
süteményrecepteket
gyűjtögetett. Végül a hegy-
völgyes Villányban érezte
igazán otthon magát.
Itt rendezte be az életét.
Megtalálta a tőkéket.
Megtalálta a Napot.
Teleki inspiráció
2024. november 15-én Villány adott otthont a Teleki Zsigmond emléknapnak, amelyet a Csányi Pincészettel és a Honismereti Szövetséggel közösen szerveztünk. Az esemény keretében konferenciát és díjátadó ceremóniát tartottunk, tisztelegve a neves szőlőnemesítő és borkereskedő munkássága előtt.
Teleki Zsigmond 1854. szeptember 23-án született Pécsett, és borkereskedőként kezdte pályafutását. Az 1880-as évek filoxéra járványa arra ösztönözte, hogy 1881-ben Villányban megalapítsa szőlőtelepét, amely a mai Csányi Pincészet elődjének tekinthető. Teleki munkásságának kiemelkedő eredménye az ellenálló szőlőfajták kinemesítése volt, amelyekkel a magyar és európai szőlőültetvények megújulását segítette. Az emléknap hagyományteremtő céllal, születésének 170. évfordulóján kívánt ráirányítani a figyelmet életútjára, valamint a hazai szőlőtermesztés és borászat történetének feldolgozására.
A konferenciát hosszú előkészítő munka előzte meg, amelynek sikerét Debreczeni-Droppán Béla szavai érzékeltették: „E munkánk gyümölcse úgy érett be, mint a Villány lankáin sarjadó szőlőtőkék termése.” A rendezvény vendégek fogadásával kezdődött, majd ünnepi köszöntők következtek, amelyeket többek között Romsics László (a Csányi Pincészet vezérigazgatója), Gázsik László (a Csányi Alapítvány gyakornoka és támogatottja), Baloghné Szacsuri Ida (a Déli ASzC Teleki Zsigmond Mezőgazdasági Technikum igazgatója), Debreczeni-Droppán Béla (a Honismereti Szövetség elnöke) és Balaskó Zsolt (a Teleki család képviselője) mondtak el. Beszédeikben a hagyomány és a bor szoros kapcsolatára, valamint Teleki Zsigmond példamutató hazafiságára hívták fel a figyelmet.
A program színes eleme volt a Teleki Zsigmond diákjainak színházi előadása, amelyben a diákok a szőlőtőkéket és a szőlőgyökértetűt keltették életre. Az előadás rávilágított arra, hogy névadójuk öröksége nemcsak múltjukat, hanem jövőjüket is formálja. Ezt követően szakmai előadásokkal folytatódott a rendezvény:
1. előadás: Dr. Majdán János: Villány szőlészeti és borászati jelentősége (Pécsi Tudományegyetem) |
2. előadás: Erdős Zoltán: A Telekiek emlékezete (Csorba Győző Könyvtár, Pécs) |
3. előadás: Dr. Teszlák Péter: Hagyomány és innováció a hazai szőlőnemesítésben (Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet) |
Végül elérkezett a korábban egyetemisták részére meghirdetett pályázat eredményhirdetése. A pályázók az alábbi témakörök egyikével nevezhettek:
- Teleki Zsigmond élete és munkássága
- A villányi szőlészet története / önálló kutatómunka egy villányi pincészetben
- Borkultúra a Pannon borvidéken – borhoz kapcsolódó szokásaink
- A szőlőmagos szaporítás a filoxéra járvány után
Az eredményeket a zsűri nevében Mikó Éva, a Csányi Pincészet operációs igazgatója hirdette ki:
I.helyezett: Tóth Ágoston – Eszterházy Károly Katolikus Egyetem hallgatója (Teleki élete és munkássága)
II.helyezett: Barkóczy Zsombor – Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem hallgatója, a Csányi Alapítvány támogatottja (A szőlőmagos szaporítás a filoxéra járvány után
III.helyezett: Orsulics Nada – Pécsi Tudományegyetem hallgatója (Villány történelme a JEkl Pincészeten keresztül)
A rendezvény keretében Alapítványunk további két támogatottja különdíjban részesült: Gázsik László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatója Villány és térségének társadalmi-gazdasági fejlődése a 19. század második felében című munkájára és Pápai Panna, a Szegedi Tudományegyetem hallgatója a Szőlőtől a pohárig: a Csányi Pincészet borai című munkájára. A díjazottak Teleki Emlékérmet kaptak, amelyet a Csányi Alapítvány kurátora, Csányi Ádám adott át. A kitüntetéssel pénzjutalom is járt. A díjátadó ceremóniát követően minden pályázó díszoklevelet vehetett át, elismerve munkájukat.
A konferencia záró programjaként Romsics László vezetésével a résztvevők pincetúrán vehettek részt, majd az ebédet követően ellátogattak a Szársomlyó hegyre, ahol a hajdani Teleki présház található, amely ma a Gere Pincészet tulajdona. Itt állt valaha Teleki Zsigmond bronz mellszobra, amelyet fiai, Andor és Sándor, valamint tisztelői állítottak 1930-ban. A szobor az 1950-es években eltűnt, de közel 75 év után a hely szelleméhez méltóan újra Teleki nevét hirdetheti az avatott emléktábla, amelyet Vanyúr István szobrászművész készített. Az avatáson részt vettek a Teleki család leszármazottai, Balaskó Zsolt és dr. Balaskó Márton, akik koszorúval tisztelegtek. Hozzájuk csatlakozott a Baranya Honismereti Egyesület és a Honismereti Szövetség elnöksége is, akik szintén elhelyezték koszorúikat. Az esemény a Himnusz eléneklésével zárult.
A megemlékezést követően Gere Attila pincéjénél a résztvevők egy pohár borral ünnepelhették Teleki Zsigmond emlékét. A borkóstolót irodalmi élmény gazdagította: Pretz Jázmin, a Kaposvár 2-es csoport tagja, Ady Endre *Fuimus* című versét szavalta el.
Szeretnénk kifejezni köszönetünket a rendezvény sikeréért a Csányi Alapítványnak, a Csányi Pincészetnek, a Gere Pincészetnek, Mayer Istvánnak, Villány polgármesterének, a Honismereti Szövetségnek, a résztvevő alapítványi dolgozóknak, valamint pécsi kis-mentoroknak, akik nélkül ez a rendezvény nem jöhetett volna létre.
Gál András, mentor
„2024. november 15-én került megrendezésre a Teleki Zsigmond emléknap díjátadó ceremónia és konferencia, a villányi Csányi Pincészetben Az S10-ből érkező csapat korán érkezett, segédkeztünk kicsit a pécsi közösségi munkát végző alapítványi tagoknak az előkészületekben. Miután minden előadó, díjazott, vendég és szervező megérkezett, elkezdődött a program. A megnyitót érdekesebbnél érdekesebb, színvonalas előadások követték a bor, Teleki Zsigmond, illetve Villány témákat körüljárva, szakértők beszámolójának formájában. Közvetlenül az előadások után került sor a pályázatok díjazására, díjak és oklevelek átadására, valamint a vendégek is megkapták kedveskedő csomagjaikat, amiért megtiszteltek minket munkájukkal és jelenlétükkel. Az előadások, illetve díjátadás befejeztével, egy rövid ebéd mellett három, a Csányi Pincészet kínálatában elérhető bort kóstolhattunk meg, majd azoknak, akik még nem jártak itt, lehetőségük nyílt részt venni egy, a gyártás folyamatát és a pince részeit bemutató kis túrában, Romsics László vezérigazgató Úr vezetésével. Ez számomra teljesen új élmény volt, mivel bár már ittam az itt készült finom nedűből, soha nem volt még lehetőségem megismerni az előállítás lépéseit, látni az ehhez használt eszközöket. Az utunk ezt követően Ördögárkon át a korábbi Teleki villához vezetett, ahol felavattuk Teleki Zsigmond 170. születésnapja alkalmából, az eredetileg a fiai által állított emlékmű helyére került új emléktáblát. Az emléktábla megkoszorúzását követően a Himnusz közös éneklésével róttuk le tiszteletünket. A programsorozat lezárásaként a csodás villányi tájban való gyönyörködés közben elfogyaszthattunk egy Gere Pincészet által felkínált pohár bort, mely alatt Pretz Jázmin szavalt.”
Lassu Levente, Kaposvár 1-es csoport