Nyílt napon jártunk Budapesten
A mai napot leginkább a véletlenek jellemezték, és nagyon bírtuk! Március 9-én a Kaposvári Közösségi Házból hárman utaztunk fel mentorunkkal Budapestre, a McDaniel egyetem nyíltnapjára. Mindannyiunknak van még egy-egy éve a gimnáziumunkban az érettségiig, így a továbbtanulás kérdése már foglalkoztat minket.
A McDaniel egy amerikai diplomát kínáló egyetem, székhelye az Egyesült Államokban, Marylandban található. A két campus között erős kapcsolat áll fenn, a tanulmányok során egy bizonyos kredit mennyiség után egy vagy akár két szemesztert is a másik helyen lehet tölteni. Az oktatási stílusa elég eltérő a megszokott magyar tanítási módszerektől. Az órákon kisebb létszámú csoportokban dolgoznak, ahol így nem lehet a sarokban ülve figyelni csöndben az eseményeket, hanem mindenkitől elvárt a teljes aktivitással való részvétel. Ezen kívül sokkal rugalmasabb a tanulmányokkal kapcsolatos rendszer is, többféle szak óráira is nyerhetsz betekintést, ezzel szélesítve a látóköröd. Miután az egyetemről szóló előadás információival gazdagabbak lettünk, diákok vezettek körbe és beletekinthettünk egy-egy tanóra menetébe is. Nekünk egy iráni lány mutatta az utat, akivel hosszabban beszélgettünk, és elmondta a saját tapasztalatait is külföldiként, hogyan sikerült beilleszkednie, miben segítette az egyetem.
Ezek után a napunk kissé kalandosabbá vált (következett a „nem tervezett de jó, hogy jött fejezet”), és eljutottunk mi, mint a Munkácsy Mihály Gimnázium tanulói, a Munkácsy-díjas Pirk László festőművész kiállításának megnyitójára Dr. Radoszáv Miklós, operatív igazgatónk jóvoltából. Maga a megnyitó is különlegesebb volt, mint amit megszoktunk, mivel interaktívan zajlott, ezért úgy érzem jobban átláthattuk a festmények történetét, és megérzéseink, valamint a képekkel kapcsolatos gondolatok is teret kaphattak.
A megnyitót az esztergomi Ferences Gimnázium fiúkórusa indította és zárta is. Közben pedig hallhattunk a művészetek sokszínűségéről és jelentőségéről a mai világban. Különösen tetszett, hogy nyíltan kezelték a művészet fogalmát, hiszen a szervező kiemelte, még egy biztosítékszekrény beszerelését is lehet művészien elvégezni. A festmények is érdekes gondolatokat sugalltak, rajtuk a fény és a sötétség párharcát lehetett megfigyelni, ami – az én meglátásom szerint – minden képen egyensúlyban volt.
A napunkba belefért még egy MOL-os hotdog kóstolás is, és teljesült az a vágyunk is, hogy hazafelé az IKEA-t is megnézhessük, (személy szerint régi vágyam volt ez is), jártunkban-keltünkben berendeztük képzeletben az új közösségi házunkat is. Így hosszabbra sikerült a kirándulásunk, egyben csapatépítő kiruccanás is lett belőle, élményekkel gazdagodva visszaértünk a kisvárosunkba.
Sárközi Emma és Antal Dominik