Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetés
Hatalmas örömmel, szívből gratulálunk Csányi Erikának, az Alapítvány kuratóriumi elnök asszonyának abból az alkalomból, hogy 2024. augusztus 20-án átvehette a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje (polgári tagozat) kitüntetést a hátrányos helyzetű fiatalok tehetséggondozását és támogatását biztosító Életút Program kidolgozása és sikeres megvalósítása érdekében végzett odaadó tevékenysége elismeréseként.
Elnök Asszony nemcsak a kuratórium és a mentorok munkájának tevőleges irányítója, de személyesen is ismeri a támogatott gyerekeket, családokat, része életüknek.
Alapítványunk közel két évtizedes munkája és eredményei bizonyítják legjobban – még ha nem is tükrözik a mindennapi küzdelmeket – Elnök asszony elhivatottságát és odaadását.
Az apró napi sikerek: egy-egy új diplomás diákunk, egy-egy sikeresen megszerzett szakma, nyelvvizsga is azt mutatja, hogy megérte a befektetés, de mindez nem valósulhatna meg Erika nélkül, így őszintén örülünk, hogy az egész nemzet nevében is elismerték példamutató, alázatos munkáját.
Ahhoz, hogy a Tisztelt Olvasó is átérezze, miről szól az Alapítvány Életút Programja, szeretnénk egy összefoglalóban kiemelni néhány eredményünket, amelyek nem jöhettek volna létre Erika személyes odafigyelése, vezetése nélkül.
Természetesen ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen minden támogatottunk minden sikere egyformán említésre méltó, de sajnos nincs annyi papír és tinta, se tárhely a honlapon, ami egy ekkora leírást elbírna.
A Csányi Alapítvány a Gyermekekért Közhasznú Alapítvány kuratóriumának elnöke a 2005. évi alapítástól Csányi Erika, aki az elmúlt közel két évtized alatt egy komplex, a hátrányos helyzetű gyermekek tehetséggondozását, valamint szociális és szociokulturális hátrányait kompenzáló Életút Program kidolgozásával évek óta 500 nehéz sorsú tehetségnek nyújt lehetőséget képességeik kibontakoztatására, és az esetek többségében a generációk óta fennálló leszakadásból, deprivált élethelyzetből való kilépésre.
A 2005-ben 8 jászsági gyermek és családja támogatásával induló Alapítvány ma már 500 gyermeknek, illetve családjának, családtagjaikkal együtt átlagosan 1500 főnek nyújtja szolgáltatásait, amely a tehetséggondozás mellett számos szociális támogatást biztosít a nehéz sorsú gyermekeknek és családtagjaiknak.
Az Alapítvány jelenleg hét Közösségi Házának térségében (megalakulásuk sorrendjében: Jászberény, Nagybajom, Pécs, Kaposvár, Szeged, Mohács, Szentes) 100 település több mint 200 iskolája tehetségígéreteit támogatja.
A Programba 10 éves korukban bekerülő gyermekeket 10-14 éven át egészen a munka világáig kíséri az Alapítvány. Az Életút Programot teljesítő fiatalok eddig száznál több diplomát és 70 szakmai végzettséget, több mint 600 nyelvvizsgát és 240 ECDL/ICDL bizonyítványt szereztek.
Az Alapítvány egyetemistáinak száma évek óta meghaladja a száz főt. A végzettek több mint 30 szakmában szereztek felsőfokú végzettséget, pedagógustól a mérnökökön és informatikusokon át a katonai vezetőig valamennyi szakterületen jelen vannak.
A Programot sikerrel teljesítők közül többen már önálló életet kezdtek, családot alapítottak, és közel negyven kisgyermek boldog szülei.
Csányi Erika az alapítás óta a gyerekek Programba való beválogatásától az önálló életkezdésükig bezárólag jelen van mindennapjaikban. A tehetség-kibontakoztatás legfontosabb előfeltételének a boldog gyermekkor biztosítását tekinti, ezért a kollégákkal azon akadályok elhárításán dolgozik, amelyek lehetetlenné teszik a tehetség kiteljesedését. A gyerekek és a családok személyes ismerősként, az ügyük iránt elkötelezett emberként tekintenek Erika nénire, akihez közvetlenül is fordulhatnak problémájukkal, és természetesen sikereiket, örömeiket is megoszthatják vele.
Két évtizedes munkájának eredménye, hogy a támogatottak igazi, egymásra figyelő, egymást segítő közösséggé alakultak, ami a hátrányos helyzetűeket jellemző kapcsolatnélküliség leküzdésének egyik legfőbb eszköze.
A közösségépítés és a tehetséggondozás sikeres példái az Alapítvány zenekarai (Csányi Band, Kamarazenekar), melyek nemcsak mint baráti közösségek, hanem mint tehetséges muzsikusok, Alapítványon kívüli sikereket is magukénak tudhatnak, ilyen kiemelkedő esemény például a Kamarazenekar Magyar Zene Házában történt fellépése, illetve legutóbb Varga Nadin, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatójának nemzetközi zeneszerző versenyen elért sikere.
Az Alapítvány Sakkcsapata Magyarországot képviselhette 2021-ben a Dubai EXPO keretében megrendezett nemzetközi diáksakk verseny 12 csapatos döntőjében.
Az Alapítvány Legorobot-programozó csapata évek óta a FIRST LEGO League verseny hazai élmezőnyéhez tartozik az innováció területén, idén pedig nemcsak meghívást kaptak Ausztráliába, a Sidney-ben megrendezett Ázsiai, Csendes-óceáni Nyílt Bajnokságra, hanem a résztvevő 40 ország 53 csapata közül I. helyezést értek el Innováció kategóriában.
A szegedi Fotós Klub évek óta szerepel a hazai és nemzetközi fotós versenyeken kiemelkedő eredményekkel, a Magyarország 365 kiállításra is választottak be már képeik közül, valamint a Gödöllőn megrendezésre került Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztiválra is meghívást kaptak, ahol egy workshop keretében mutatkozhattak be.
Alapítványunk természettudományos projektjeit több éve támogatja már Dr. Karikó Katalin is, hogy támogatottjaink ezeken a területeken is kibontakoztathassák tehetségüket.
Külön kiemelendő a határon túli nehéz sorsú gyermekek iránti felelősségvállalás, melynek eredményeként másfél évtizede Hargita és Kovászna megyei állami gondozott gyermekek is a program és az alapítványi közösség részeseivé válhattak, ezzel is erősítve a hazai és a határon túli gyermekek egy nemzethez tartozását.
Csányi Erika személyes élettörténete a folyamatos megújulás, az innováció iránti elkötelezettsége, kitartása a problémák kezelésében, kiemelkedő szociális érzékenysége nem csak a gyerekek, hanem az Alapítvány munkatársai számára is példaértékű.
Támogatottjaink, kollégáink, és az Alapítvány teljes közössége nevében gratulálunk a kitüntetéshez!