Kutatók Éjszakája Szegeden – egyéni preferenciák mentén
Az Sz3-as csoport az egyéni érdeklődés mentén látogatta meg az idei Kutatók Éjszakáját. Mivel ebben az évben a témánk a „Mit adtak nekünk a görögök?”, mely széles spektrumban fedi le a természet- és társadalomtudományokat, sikerült ennek tematikájába illő előadásokat találni. A modern orvostudomány az ókori görög orvostan alapjain nyugszik. Rengeteg anatómiai alapismeretet köszönhetünk az ő megfigyeléseiknek. Így egyik csoportunk ennek a témának járt utána. A másik csapatot a gazdagodás „mikéntje” vonzotta, így Plutosz nyomában, aki a gazdagság és jólét istene volt a görög mitológiában, a közgazdaság területén tettek szert többlet tudásra. A többiek pedig a görögök megfigyelő és kísérletező attitűdjét alapul véve, kémiai és fizikai kísérletekben vettek részt ezen az éjszakán.
Szeptember 29-én este az Anatómiai és Patológiai Intézetbe látogattunk el, ahol egy előadáson vehettünk részt a Kutatók Éjszakája programsorozat keretein belül. Az előadás, amit választottunk, a „Mi történik a testünkkel a halál után?” címet viselte. Egyik Csányis társammal s kis-mentorokkal érkeztünk a helyszínre, ahol a halál folyamatáról, a hullajelenségekről, a halál időpontjának becsléséről és a halállal, holttestekkel kapcsolatos „városi legendák” valóságtartalmát jártuk körbe. Nagyon izgalmas előadás volt, sok érdekes dolgot tudhattunk meg.
Petrovics Kármen Sz—as középiskolás
Szeptember 29-én, pénteken az Sz3-as csoport több kisebb csoportokra oszlott és különféle előadásokon vett részt a Kutatók Éjszakája program keretein belül. Hárman jelentkeztünk egy pénzügyi orientációjú műsorra, és összességében egyetértettünk abban, hogy nem töltöttük el haszontalanul az időnket. Az előadó egy szép, összeszedett gondolatmenet mentén kiválóan tisztázta a közgazdasági alapokat. A prezentáció egyik diáján az alapítónkról, Csányi Sándorról is kaphattunk információkat. Az volt a legjobb, hogy sok hasznos dolog megismerése mellett, még jól is éreztük magunkat.
Laurinyecz Márkó Felícián, Sz3-as középiskolás
Szeptember 29-én Berta Gáborral és egy társammal ellátogattunk a Juhász Gyula Tudományegyetem interaktív tudástárába, mely egyik színtere volt az idén is megrendezésre került Kutatók Éjszakájának. Az előadás során tüzes, jeges kísérleteket láttunk így bővíthettük tudásunkat a fizika és a kémia terén. A jeges kísérleteknél cseppfolyós nitrogént használtak, amely –196°C-os. Ha kiöntjük a nitrogént, elkezd párologni, mivel a közeg a nitrogén hőmérsékletéhez képest, nagyon meleg. A tüzes kísérletek a bányászlámpa működését mutatták be részleteiben. Az egyik analízisnél a borszeszégő lángját ,,elvágták’’ egy dróthálóval, ezzel bemutatva, hogy ha két dróthálóval vették körbe a lángot, akkor a láng fényt adott, de nem jutott át a réseken. Így a program végén nem csak tudással gazdagodtunk, hanem élménnyel is, főleg, hogy ismerős arcokkal is találkoztunk.
Juhász Ráchel Rebeka, Sz3-as középiskolás