Kibertehetségek megmérettetése egy nemzetközi versenyen
2022. szeptember 13-16. között megrendezésre került az European Cyber Security Challenge, Európa egyik legjelentősebb informatikai versenye, aminek most Bécs adott helyet. Ez a rendezvény évek óta a számítástechnika iránt elkötelezett közösség kiemelt eseménye, mindig nagy érdeklődés mellett zajlik. Viszont ez volt az első alkalom, hogy Magyarország is képviselhette magát a többi 32 csapat között, ahová nem csak az Európai Unió tagországai, hanem további olyan vendég országok is tartoztak, mint például Kanada, USA, Izrael és az Arab Emirátusok.
A magyar csapat válogatójára július végén került sor, ami ebben az évben több mint 500 fő érdeklődését is felkeltette, mivel a Krétában is meghirdették a diákok számára. Meglepő módon ez nálunk igen soknak számít, hiszen a magyar „hacker” közösség csupán családias méreteket ölt, viszont nyugatabbra tőlünk a hasonló beválogtásokhoz az alaptábor akár húszszor ekkora. Ez a verseny az európaival ellentétben egyéni volt és a 16-25 éves korosztály első tíz helyezettjéből állt össze a nemzeti csapatunk. Júliusban ötödikként kerültem a magyar kibertehetségek közé, s lehettem a válogatott tagja.
A csapatunkról szóló rövid bemutatófilm:
Az országos és a nemzetközi verseny is hasonló tematikájú feladatokból épült fel: különböző feladatokat kellett megoldani eltérő nehézségi szinteken, amikért ezek függvényében jártak a pontok. Ezek olyan területek kiberbiztonsággal kapcsolatos kihívásokból állnak, mint a web-és mobilapplikációk, operációs rendszerek, kriptorejtvények, kódvisszafejtés és hardware. Vagyis különböző informatikai rendszerekben a hibákat kellett felfedezni és kihasználni, csak úgy akár, mintha egy „kiberbűnöző” lenne a játékos. Érdekesség lehet, hogy a nemzetközi versenyen az ismertebb sérülékenységek – amikről általában az interneten is könnyedén lehet találni információkat, hiányoztak – és inkább logikai hibákat kellett észrevennünk, ami természetesen sokkal nehezebb. Az esetek másik részében viszont a védelemmel kapcsolatos tudásra volt szükség, különböző szervereket különböző szolgáltatásokkal kellett biztonságban tartani a többi ország elől, miközben minden beérkező forgalmat is ellenőrizni és elemezni kellett.
Maga Bécs városa gyönyörű és elképesztően tiszta volt. Szerencsére volt egy napunk, amit városnézéssel tölthettünk el, hogy ne csak egy-egy képernyőt lássunk egész külföldön való tartózkodásunk alatt.
Dánia nyerte meg a döntőt, viszont Németország, Románia és Izrael is mindig a legjobbak között szokott végezni, és ez alól ez az alkalom sem volt kivétel. Nehézségnek éreztem a nemzetközi versenyen, hogy a legtöbb csapat már több éve összeszokott volt, mi viszont csak néhány hónapja ismertük egymást. Most is megtapasztaltam, hogy a csapatmunka és az összedolgozás nagyon fontos a megfelelő teljesítmény elérése érdekében. Ennek ellenére az erős középmezőnyben sikerült a magyar csapatnak végeznie, 21. helyen.
Sárközi Emma Kaposvár 2-es csoport