Tanévkezdő projektnap Kaposváron
Idei projektünk az Utak címet kapta, csoportunk választása azért erre esett, mert többen komoly útelágazáshoz érkeztünk: vagy az ebben a tanévben esedékes érettségi vizsga miatt vagy a középiskolába lépés kapcsán. Projektünk első állomása a Magyar Agrár – és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusa volt, ahol október első hétvégéje adott otthont a Kaposvári Állattenyésztési Napok (KÁN) amely részben tudományos másfelől a nagyközönség számára kínált színes programokat. Házigazdánk – fejlesztőtanárunk – dr Gombos Péter főigazgató helyettes volt.
„A KÁN mozaikszó nem ismeretlen a kaposváriaknak. Ez egy minden évben megrendezésre kerülő, főként az agrárszakterületeket érintő óriási rendezvény. Magam is meglepődtem, mikor végigjártuk a különböző bódékat, sátrakat, hogy mennyi mindent lehet csinálni, milyen sokrétű programokat kínálnak: van a lóversenytől a fűszerfelismerésen át egészen a szarvasmarha-szépségversenyig minden, ami csak eszébe jut az embernek. A mi csoportunk – 12. évfolyamosokként – a legtöbb időt a MATE (régen Kaposvári Egyetem) sátrában töltöttük, ahol minden egyes szakot képviselték hallgatók illetve tanárok, ezen felül mindegyik kínált egy játéklehetőséget is. Természetesen a Csányis erényekkel megáldott bagázs több nyereményt is elhozott. Ezen tartalmas nap lezárásaképp benéztünk a lóverseny helyszínére is, majd csatlakozva a csoporthoz hazatértünk. Váratlanul izgalmas nap volt számomra, köszönöm a meghívást!”
„Engem a vadgazdálkodás érdekelt a legjobban, szuper volt, hogy Nagy János úrral a Bőszénfai Vadaspark és Szarvasfarm vezetőjével tudtam találkozni személyesen (Gombos Peti bácsi jóvoltából) a rendezvény keretein belül. Beszélt az országban elérhető agrármérnöki szakokról, illetve a somogyi vadászat helyzetéről. Több mint 30 év tapasztalattal rendelkező szakembertől rendkívül sok újdonságot hallhattunk. A vele folytatott beszélgetésből a vadgazdálkodással kapcsolatos képzések módjairól, a diploma utáni munkalehetőségekről, és vadászattal kapcsolatos munkakörökről kaphattam bővebb információt. Ami valamelyest megváltoztatta azt a sorrendet, ami eddig a fejemben élt a továbbtanulás lehetőségeivel kapcsolatban.”
Antal Dominik és Gyurka Péter
„Nagyon tetszett a növényvédelmi szak által kirakott teás asztal, ahol mi magunk rakhattuk össze a filterünket. Ezenfelül selymet festhettünk, kígyót foghattunk, állatokról tudhattunk meg érdekességeket, és halszerveket tanulmányoztunk. Egyik kedvencem a sajátos diótörés volt, ami egyben reflexjátéknak is tekinthető. Egy papírcsövön a párosunk egyik tagja gurította a diót, a másik a cső végén várta a legörgő csonthéjast, majd a végső csapást mérte a kezében lévő kalapáccsal. Az érdem pedig az volt, hogy a gyorsaságért való örömünk mellett megehettük a finom gyümölcsöt. Több ismerőssel és baráttal is találkoztunk, hiszen a program 30.000 látogatót vonzott idén. Jól esett látnunk Tar Viki társunkat, aki a Neveléstudományi Intézet képviseletében népszerűsítette a gyógypedagógiai szakot. ”
Kovács-Nagy Sarolta