Klímaváltozás és a gyerekjogok kapcsolata

Klímaváltozás és a gyerekjogok kapcsolata

„Az éghajlatváltozás olyan globális problémává vált, amely mindenki életére hatással van, ugyanakkor vannak csoportok, amelyekre ez a jelenség sokkal nagyobb mértékben nehezedik. Az egyik leginkább veszélyeztetett társadalmi csoport a gyermekeké, akik a világon a legkiszolgáltatottabb helyzetben vannak. Az ő jelenüket és jövőjüket fenyegetik leginkább a klímaváltozás okozta katasztrófák és kihívások. Ennek fényében egyértelműen kijelenthető, hogy a klímaválság egyben gyermekjogi válság is.

Szeptember 27-én erre volt lehetőségem felhívni a figyelmet a Társadalomtudományi Kutatóközpontban tartott Kutatók Éjszakáján, ahol Lux Ágnessel (gyermekjogi szakértővel) és Kecskés Gáborral (nemzetközi környezetjogásszal) tartottunk interaktív foglalkozást a klímaváltozás és a gyerekjogok kapcsolatáról.

A foglalkozás során a résztvevők megismerhették, hogy a klímaváltozás nem csupán ökológiai vagy gazdasági kérdés, hanem komoly társadalmi és emberi jogi kihívás is, amely következtében a gyerekek alapvető jogai – például az egészséghez, oktatáshoz és szociális biztonsághoz való jog – sokkal könnyebben sérülnek az éghajlatváltozás következtében kialakuló instabil környezetben.

Mint az UNICEF Magyarország Fiatal Nagykövete, kötelességemnek érzem, hogy felhívjam a figyelmet azokra a problémákra, amelyek a korosztályomat érintik. A Kutatók Éjszakája pedig remek lehetőséget biztosított arra, hogy mindezt meg is valósítsam! Nagyon köszönöm a szakértőknek azt a bizalmat, amit a beszélgetés során felém nyilvánítottak, az UNICEF Magyarországnak a lehetőséget, hogy a fiatalokat reprezentálhassam, és a Csányi Alapítványnak, aki mindig azon van, hogy támogassa azt a munkát, amit végzek!” Pege Gyula, Jászság 3-as csoport