Kis-mentor képzés

Kis-mentor képzés

A Pécs 2-es csoport egy közös reggelit követően az utolsó idei Pécsi Közösségi Házban töltött foglalkozására gyűlt össze. Programunk a kis-mentor-vezető képző név alatt futott. Ez egy, a mentorunk által tartott, interaktív előadás keretein belül történt meg. András bá’ kb. 50 tábornyi (majd egy év) tapasztalatát osztotta meg velünk. A foglalkozás elején szabadon felvázolhattuk, hogy szerintünk milyen attribútumokkal van megáldva egy jó vezető – kis-mentor, majd ezeket összevetve és levonva a konzekvenciát, egy kész jellemet/ideált kaptunk, amivé kis-mentorként nekünk is célunk válni a nyáron.

Csak pár gondolatot emelnék ki, hiszen egy jó üzletember sosem fedi fel a titkait 🙂

Egy jó vezető MINTA, mivel pl. egy tábor esetén a gyermekek még nem rendelkeznek kiforrt jellemmel, identitástudattal, még a prelogikus lét szakaszában vannak, mikor valakiből forrást kell, hogy merítsenek személyiségük stabilizálásához, kialakításához. Mérföldekkel egyszerűbb, ha úgy viselkedünk, hogy ne legyen ránk panasz, példának okáért, nem kivételezünk magunkkal és pontosan megjelenünk a megbeszélt helyen, mivel ez esetben a gyerekek is így tesznek majd. Egy jó vezető rugalmas; kivágja magát a legváratlanabb helyzetekből is, MÉRLEGEL és DÖNT; viszont az sem mindegy, hogyan. Egy jó vezető KOMMUNIKÁL; elsősorban a felettesével, másodsorban a résztvevőkkel. Empata; kikéri a résztvevők véleményét, mely által nem csak tiszteletet vív ki magának, de a résztvevők is megszólítva érzik magukat, így a hangulat, légkör is javul. Egy jó vezető POZITÍV; igazi CSAPATJÁTÉKOS; nem mutogat, hanem a vállán húzza a csapatát. Motivál; hiszen, hogy is várhatná el, hogy mindenki élvezze a tábort, ha még ő is letargikus. És, ami a legfontosabb – jó HUMORRAL mindig oldható a hangulat!

Ezen alaptételek mögött persze kemény pszichológia, valamint szociológia rejlik, melyből egyaránt kaptunk egy kis ízelítőt. Ha nem jövő héten érettségizne a csoport zöme, biztos vagyok benne, hogy kollektíven hallgattuk volna reggelig, vagy beszerveztünk volna egy hasonló hétvégét, de idő szűkében sajnos ezen területeket csupán felületesen érintettük. Az öt különböző forrásból származó összeszedett elméleti ismertető után András bá’ számtalan gyakorlati példával támasztotta alá az elhangzottakat.

Szó esett egy csoport dinamikájának a felméréséről; a csoportfejlődés szakaszairól; a vezetőtípusokról és hogy melyik mikor ideális (demokratikus, diktatórikus, “ráhagyó”); gyerekek viselkedésének a pszichológiai hátteréről; játékokról, melyekkel bármikor oldhatjuk a hangulatot; ellenpéldákról, melyeket sokan elkövetnek; valamint pár klasszikus szituációt is eljátszottunk, és közösen ötleteltünk, ki mit tenne az adott helyzetben.

A napot végül egy közös olaszos pizza és spagetti ebéddel zártuk közkívánatra. Azt hiszem ez a nap méltó volt arra, hogy félig búcsút vehessünk egymástól és a Közösségi Háztól. Most már felkészülten lépünk be a nyári táborokba kis-mentorként. Köszönjük az Alapítvány eddigi támogatását és remélhetőleg mi is tudjuk támogatni a ránk bízott gyerekeket. Dömölki András, Pécs 2-es csoport