Csapatépítő őszi napok
Jászság 4-es csoportjának is elkezdődött a várva várt őszi szünet, amelynek egy részét hasznosan, játszva tanulva és izgalmas programokkal tarkítva szerettünk volna eltölteni. Ezért két napon át, csapatépítő közösségi programokat szerveztem a gyerekeknek és egy éjszakát a Közösségi Házban aludtunk.
1. nap: Kedden reggel 9 órától érkeztek a gyerekek, hálózsákkal, párnával és nagy-nagy izgalommal. Reggeli után indultunk a közeli Rendőrség épületébe, ahol Gál Olivér r. hadnagy – balesetmegelőzési előadó várt bennünket. Először a rendőrautókat nézhettük meg, majd egyszer csak egy fogdában találtuk magunkat, ahol szigorú szabályok szerint vigyáznak az őrizetbe vett személyekre. Ezt követően rengeteg érdekességet tudtunk meg a nyomozások részleteiről, Amirától ujjlenyomatot vett a hadnagy úr és többünket bűnügyi nyilvántartásba vettek, fotó is készült rólunk. Rengeteg élménnyel és információval gazdagodtunk, hiszen a gyerekek nagyon sok kérdésükre kaptak választ.
Miután sétáltunk a Zagyva sétányon és játszottunk egy jót az egyik játszótéren, elfogyasztottuk az ebédünket a River étteremben, tovább sétáltunk a Tűzoltóságra, ahol Benke Sándor főtörzsőrmester mutatta meg nekünk, hogy mennyire érdekes a munkájuk és adott esetben milyen aprólékosan felszerelt esetkocsikkal oltanak tüzet, vagy mentenek életet. Megtudhattuk, hogy hány köbméter víz fér el egy tűzoltó autó tartályában és néha mennyire megközelíthetetlenek a tűzcsapok. Megnézhettük az általuk használt darus kocsit és beülhettünk a tűzoltóautókba. Illetve három tűzoltó megmutatta a rúdon lecsúszást. A legmókásabb pillanat az volt, amikor belebújhattunk egy tűzoltóruhába, csizmába és még egy hatalmas sisakot is a fejünkbe nyomtak. J A gyerekek kérésére én is belebújtam a teljes menetfelszerelésbe. Hát, nem könnyű viselni!
Kellemes sétával elértük első napunk utolsó helyszínét, a Városi Könyvtárat, ahol Lollok Andrea gyűjteményfelvevő koordinálta végig a csoportot egy rendhagyó és izgalmas könyvtár túrán. Minden olyan helyiségbe is bekukkantottunk, ahová egyszerű „mezei” látogatóként egyébként nem mehetnénk be. Megnéztük a raktárt, a helyismereti gyűjteményt, a Népmesepontot (ahol sosem látott hangszereket próbálhattunk ki és szólaltattunk meg egy dal eléneklése mellett), a gyermekrészleget, a média- és hangtár helyiségét, a kamaratermet, a könyvtár lelkét – a szerver termet és a csillagdát a hatalmas csillagvizsgálóval. Meghallgattuk a Jászberényi Könyvtár történetét, különlegességeit és Lollok Andi megismertette velünk a könyvrendelés folyamatát, majd Liliből könyvet „csinált”. Lili minden adatát felvitte a katalóguscédula mintájára és ezt követően neki kellett megkeresnie a saját helyét (mint könyv) a könyvtárban, majd elhelyeznie magát a könyvespolcon.
A könyvtárban zárásig maradtunk és ezt követően az egyik pékségben megvettük a vacsoránkat, amit aztán a Közösségi Házba érve, jóízűen elfogyasztottunk. Kellemesen elfáradva mentünk át a nagyterembe, ahol saját kis mozit alakítottunk ki és kellő mennyiségű pattogatott kukoricával felvértezve megnéztük „Az igazi csoda” című filmet. Ezt a filmet a 12 éves lányom választotta, mert ő már a könyvet is elolvasta és jószívvel ajánlotta a csoportomnak elolvasásra. A film története az elfogadásról és toleranciáról szól, nagyon tetszett a gyerekeknek. A végén megbeszéltük a tanulságokat és az egymás iránti tisztelet és elfogadás fontosságát. A házimozi után nyugovóra tértünk, de a sok élménytől csak nehezen tudtunk elaludni, igazi pizsamaparti hangulat volt.
2. nap: Szerda reggel aztán kissé álmosan, de tele energiával ébredtünk és elkészítettük a saját reggelinket. A csapat egyik fele a szendvicsek készítését vállalta, a másik fele pedig a mosogatást, rendrakást. Nagyon büszke vagyok a csoportomra, mert mindenki kivette a részét a feladatokból! 10 órakor vendégeink érkeztek, Tóth Lászlóné Terike óvónő, mediátor érkezett hozzánk hét gyermekkel. Terikével edukinesztetikai gyakorlatot végeztek és a tanulásra való koncentrációt gyakorolták játékosan, erősítették az önbizalmat. Az érzés kártyák segítségével bővítették a szókincsüket és kifejezték a bennük lévő érzéseket, szükségleteket. A diákrelaxáció segítségével oldották a stresszes állapotot, fejlesztették a képzelőerőt és pozitív énképet alkottak. Ezek nagyon hasznos segítségek, mankók lesznek a hétköznapokban.
Délben a gyerekek segítségével palacsintát sütöttünk, külön dicséret hogy a fiúk is tolongtak a palacsintasütőért, többen itt készítettek először palacsintát, amihez saját készítésű házi lekvárt vittem. Ebéd után a szorgos kezek hámoztak, szeleteltek, reszeltek. Elkészült a tartósítószermentes házi csalamádé idény zöldségekből, amit aztán haza is vihettek. A csoport fele pedig ezalatt játékos nyelvi fejlesztésen vett rész Sziráki Judit 12. osztályos gyermekei segítségével. A kicsik és nagyok egyaránt élvezték a közös foglalkozást, ahol vicces és érdekes feladatokat kellett csoportban megoldaniuk. Köszönjük Judit néninek és a csoportjának a törődést és a lehetőséget!
Utolsó programunk a Halloween közeledtével mi más is lehetett, mint a tökfestés. A faragás helyett, mi alkoholos filccel dekoráltuk a tököket és nagyon vicces arcok születtek. Miután elkészültek az alkotások, rendet raktunk magunk után és fájó szívvel elbúcsúztunk egymástól. A gyerekek kérésére minden évben szeretnék pár napot eltölteni így együtt, mert igazi csapatépítő, ismerkedős két napon vehettünk részt. Köszönjük az Alapítványnak a lehetőséget! Jövőre folyt.köv. Hábenciusné Balla Andrea, Jászság 4-es csoport mentora
És ahogy a gyerekek látták:
Az első napon Angi és én segítettünk a reggeli tálalásában, majd a csoporttal elmentünk a rendőrségre, ahol a rendőr bácsi körbevezetett bennünket, megnéztük a fogdát, a bűnügyi helyszínről beszélgettünk és nyomokat kerestünk. Megnéztük Amira ujjlenyomatát is. Utána bementünk egy játszótérre, majd a Tűzoltóságra, ahol fel is öltöztünk tűzoltóruhába. Engem (Lili) a többiek felcsúsztattak a rúdon, amin a tűzoltók riasztáskor le szoktak csúszni. Ezután a könyvtárba mentünk, ahol a gyerekrész tetszett a legjobban mindenkinek és sok mindent megtudhattunk a könyvtárosok munkájáról. A visszaúton bementünk egy pékségbe vacsoráért, majd visszasétáltunk a Közösségi Házba, megvacsoráztunk, filmet néztünk és jól szórakoztunk. Burkus Lili Boglárka és Domján Letícia Jászság, 4-es csoport
Október 29-30-án voltunk a Csányi alapítvány mentora: Hábenciusné Balla Andrea szervezésében a kétnapos ottalvós pizsipartin. Nekem jutott a megtiszteltetés, hogy a második napról írjam meg az élményeimet és a beszámolót. Reggeli ébredés után 8-8:30 óra között reggelire vajaskenyér, lekvároskenyér, uborka, paprika, sajt, szalámi, tea, szörp volt. Nagyon finom volt. Terike néni relaxációt mutatott részünkre, előadást tartott és beszélgettünk. Palacsintát készítettünk ebédre Andi néni segítségével. Regina, Hanna, Maja, Anna, én Amira. Nutellás, lekváros és kakaós palacsintát készítettünk. Élmény volt elfogyasztani. A nagyok az angolosoknak angol órát tartottak, a németeseknek német órát tartottak. Ezután tököket díszítettünk alkoholos filccel. Nagyon szuper tököket faragtunk. Csalamádét készítettünk: uborkából, paprikából, lilahagymából, répából és káposztából. Végül egy kis takarítást végeztünk, hogy ne hagyjunk piszkot magunk után. Andi néni megengedte, hogy végül egy kis mókával zárjuk a napot. Murzsa Amira Vanda, Jászság 4-es csoport
Köszönjük Andi néninek ezeket a remek napokat, és remélem máskor is lesz ilyen lehetőség.