Az ENSZ klímacsúcs találkozóján jártam
“A klímaváltozás nemcsak a jelenünk, hanem a jövőnk is. Ahhoz, hogy holnap is legyen egy élhető bolygónk, azonnal kell cselekednünk.” – ezek a gondolatok határozták meg a COP29 konferencia légkörét, ahol az UNICEF Magyarország Fiatal Nagyköveteként volt lehetőségem részt venni.
A COP29 avagy az ENSZ klímacsúcs találkozója a világ egyik legfontosabb klímakonferenciája, amit idén Bakuban, Azerbajdzsán fővárosában tartottak. A két héten át tartó konferencia nemcsak a döntéshozók és a szakértők közti párbeszéd platformja volt, hanem a fiataloké is. Többek között én is azért vettem részt az eseményen, hogy a fiatalok hangját és érdekeit képviseljem az UNICEF Magyar Bizottság ügyvezető igazgatójával, Mészáros Antóniával és Fiatal Nagykövet társammal, Berényi Gergellyel együtt.
Miközben az idő szorítása mindvégig kézzelfogható volt, lenyűgöző volt megtapasztalni, milyen hatalmas erőfeszítéseket tesznek világszerte a fenntarthatóság érdekében. Különösen inspiráló volt látni a világ minden tájáról érkező fiatal delegáltak erejét és elkötelezettségét. Az ő hangjuk ma már nem csupán egy kiegészítő szempont, hanem egyre inkább meghatározó szerepet tölt be a döntéshozatali folyamatokban.
A klímacsúcson nekem is többször adódott lehetőségem a magyar delegáció tárgyalóival és szakértőivel találkozni, akikkel nemcsak a fiatalok szerepéről és a gyermekek érdekeinek képviseletéről beszélgettünk, hanem a COP-on való eligazodásban is segítettek, mivel az eseményen több szálon folytak megbeszélések, különböző termekben előadások, a több száz pavilon között pedig tematikus események ezreit kínálták a különböző országok, cégek és szervezetek.
Számomra a pavilonokban szervezett beszélgetések voltak a legizgalmasabbak, ahol személyes történetek, és új innovációk által kerültem közelebb a megoldásfókuszú szemléletmódhoz. Megnyugtató és inspiráló volt hallani, hogy a világ számos pontján (például Kanadában vagy Ausztráliában) milyen komolyan veszik a fiatalok az aktív cselekvést és olyan kampányokon, programokon dolgoznak, amelyek egy egész országot elérnek – pont, mint az UNICEF Magyarország Klímahősök programja, amiben én is évek óta aktívan részt veszek.
A konferencián tehát amelett, hogy mélyebb betekintést nyertünk abba, hogy a klímapolitikai döntéshozatal mennyire összetett, és milyen nehézségekkel szembesülnek az országok a közös megoldások kialakításában (például a szén-dioxid kibocsátás csökkentése vagy a klímaváltozáshoz történő adaptáció terén), azt is megtapasztaltuk, hogy világszerte a generációnk képviselői nagy mértékben hozzájárulnak a változás elősegítéséhez. Ez megerősített minket is abban, hogy van értelme a munkánknak, és a klímaváltozás elleni harcban nem vagyunk egyedül.
A COP29-en való részvétel az UNICEF Magyarország Klímahősök programjának idei legfontosabb mérföldköve volt! Utazásom az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. támogatásával valósulhatott meg az UNICEF Magyarország Klímahősök programjának keretében. A programot ismert cégek és nagyvállalatok támogatják: az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt., a Dentons, az Indotek Group, a Magyar Telekom és a SPAR.
Továbbá köszönöm a Csányi Alapítványnak, hogy az Életútprogram keretei között már 7 éve támogatja tehetségem kibontakozását! Pege Gyula, Jászság 3-as csoport