Buday projekt 2024, Pécs

2023-ban, Dr. Buday László születésének 150. évfordulója alkalmából, a Csányi Alapítvány, a Központi Statisztikai Hivatallal (KSH), a Magyar Statisztikai Társasággal (MST) és a Honismereti Szövetséggel (HSZ) közösen hagyományteremtő tanulmánypályázatot hirdetett, konferenciát szervezett és Buday emlékérmet alapított a neves statisztikus szülőházában, vagyis a Pécsi Közösségi Házban.

A tavalyi konferencia sikerét követően, az Alapítvány a fenti szervezetekkel együtt újra megszervezte a Buday emlékkonferenciát, valamint novellaíró pályázatot hirdetett, melynek egyik témája az I. világháború (a háború kitörésének 110. évfordulója okán), illetve statisztikai tanulmánypályázatot hirdetett a felsőoktatásban résztvevő hallgatók részére. A rendezvény helyszíne a KSH Palota lesz Budapesten, 2024. 10. 25-én.

Természetesen a pécsi csoportok idén is külön projekttel készülnek a rendezvényre, amit a helyszínen fognak előadni a publikumnak. A Pécs 1-es csoport két témában kutatott: az iskolai puskázást mérték, valamint a pécsi Király utca üzleteiről készítettek statisztikát. A Pécs 3-as csoport az I. Világháborút kutatta és statisztikai elemzéseket készítettek csoportmunkában több témában: a Fortepan rendszerében képeket elemeztek, az AI – mesterséges intelligencia adatbázisait elemezték, valamint KSH-s forrásokból a születési és halálozási statisztikákat vették górcső alá. A kérdőívek gyűjtésében és az elemzésben Dömölki Attila, Dömölki András, Barkóczy Zsombor, Henézy Zsanett, Nagy Richárd és Nyári Lajos kismentorok segítettek. Az elkészült előadásokat a gyerekek begyakorolták a konferenciára.

Henézy Zsanett, Pécs 1-es csoport