Első kutatónapunk a Kurca mentén
Október első szombati foglalkozásán tartottuk az első természetbúvár Kutatónapunkat szentesi társainkkal közösen. Az idei évben az „Éltető víz” alprojekt keretein belül a folyó- és állóvizeink élővilágával, kémiai-fizikai jelenségeivel és természetvédelmi problémáival ismerkedünk meg.
Az első közös napunkon a Kurca folyó szentesi és mindszenti szakaszán gyűjtöttünk be aljzat pontmintákat, majd tápközegbe oltásuk után a szegedi partfürdő halas medencéjében kínai razbóra gyérítést végeztünk, a kihalászott egyedeket a téli jégmadárfotózásaink során használjuk majd fel az Ópusztaszer melletti Madártanyán.
„A napunkat a Szegedi Közösségi Házban kezdtük, ahol a következő ICDL-, és angol nyelvvizsgáinkra készültünk. A délelőtti foglalkozások után Peti bácsival és Berta Dávid csoporttársammal Szegvár és Mindszent érintésével Szentesre utaztunk a kutatásban résztvevő alapítványi társainkhoz.
Az első megfigyelési helyszínünk a Kurca szentesi szakasza volt, két pontot jelöltünk ki mintavételi helyként, az első a kórház mögötti rész, a másik pedig a mindenki által jól ismert szökőkút melletti rész. Mind a két helyszínen aljzathoz közeli vízmintát vettünk algák után kutatva.
Gila Balázs társunk segítségével a Kurca Tisza felőli pontját is sikerült megtalálni és lemintázni.
A vízmintákat ezek után a szegedi Közösségi Házba kerültek, ahol szűrőzés után növényi tápoldatos aljzatra kerültek. A táptalajokon 1-2 hónapig lesznek tenyésztve napi 8 órás megvilágítás mellett, ezek után fajokra szétbontva tudjuk vizsgálni az adott pontok algaállományát mikroszkóp segítségével.
A Közösségi Házban az oltások után a tavalyi mintázások mellett az új társainknak mutattuk be az eddigi kutatásinkat.
A nap végén a szegedi partfürdő kínai razbóra állományából halásztunk, amit válogatás után Ópusztaszerre szállítottunk a téli madárfotózásaink csalihalaiként.”
Molnár Emma
szegedi 2-es csoport