VII. Hon- és Népismereti Konferencia
November 4-6. között került megszervezésre a Honismereti Szövetség rendezésében Szegeden a VII. Hon- és Népismereti Konferencia, melyre Gál András mentortól kaptam meghívást. A rendezvényt Debreczeni-Droppán Béla, a Honismereti Szövetség elnöke nyitotta meg, aki kiemelte, hogy a honismeret tanítása nem csak tanórai keretek között fontos, hanem ennek szinte egy életformának kell lennie, hiszen hazánk értékeit kötelességünk átadni a következő generációknak. Történelemtanár szakos hallgatóként nagyon különleges élmény volt olyan szakmabeliekkel egy légtérben ülni, akik nevét műsorokban, folyóiratokban, könyvek borítóin látni. A konferencia témája a Helytörténet az iskolákban volt. Az előadók saját tapasztalataikon keresztül mutatták be, hogyan lehet a helytörténetet, honismeretet a tanórákba, vagy tanórán kívüli tevékenységként az oktatásba beépíteni. A péntek estét Fábri Géza népzenész, kobzos előadásával zártuk.
A szombati délelőttön gyakorlatorientáltan mutattuk be egymásnak, milyen digitális oktatási lehetőségei vannak egy pedagógusnak, illetve hogy milyen digitális eszközöket nyújthat a diákok számára egy-egy tananyag elsajátításához. A feladatokat mi magunk készítettük és mutattuk be egymásmak. A délután folyamán három csoportban látogattuk meg a Móra Ferenc Múzeumot, ahol múzeumpedagógiai módszertani bemutatót tartottak nekünk, majd a Vármúzeumban az Utazz a múltba helytörténeti kiállítást tekinthettük meg. Ezt követte egy lazább tempójú, de legalább annyira informatív városnéző túra, ahol Szeged látványosságainak olyan mélységű történetébe pillanthattunk be, melyet egy turistakönyv sem érint.
A vasárnap délelőtt előadásai a honismeret tanításáról az online oktatás idején, illetve a helytörténettel foglalkozó online szabadulószobákról szóltak. Ezt követte egy kerekasztal beszélgetés a tehetséggondozásról.
Örülök, hogy részt vehettem ezen az eseményen, lehetőséget kaptam egy kipillantásra a megszokott egyetemi életből és bővíteni gyakorlati szakmai tudásom, ismeretségi köröm. Köszönöm a lehetőséget, s várom a következő alkalmat!
Gázsik László, Nagybajom 1-es csoport, ELTE angol nyelv-történetelem tanár szakos hallgató