Somogyi víz-kvíz túrával

Somogyi víz-kvíz túrával

Az ősz igazán megmutatta az arcát nekünk november 9-10-i tanulmányi kirándulásunk során, no nem a fákon melegsárga színnel üldögélő formájában, hanem szürke sűrű ködbe burkolva utat, tájat, erdőt.

A csoportunkkal idei projektünk keretében, amely a Somogy vizei elnevezést viseli már nemrégiben jártunk Libickozma közelében lévő szőkepusztai vízimalomnál. Az őszi tanulmányi kirándulás szintén kapcsolódott a projekttémához; Nadalos településről indulva a Koroknai vízfolyások mentén a környék másik híres vízimalmához túráztunk, a badányi vízimalomhoz és a mellette álló évszázados kőrisfához. A természet az elmúlt évtizedekben visszakövetelte a magáét, s ma már a régi malomból csupán néhány faldarab, ledőlt kőtömb jelzi hol állt egykor az épület. Mellette Fekete István regényéből ismert kőrisfa azonban konokul dacol az idővel, megilleti az öreg és szép jelző.

A novemberi hideg ellenére az őszi színekbe borult táj még a fázósabbaknak is kitartást adott a túrához. A megtett tíz kilométeres táv után jól esett a meleg a szálláson és vacsoráig az általunk legkedvesebb időtöltések egyikével, társasjátékokkal töltöttük el az időt. Nagyot pihentünk az esti program előtt, melyet mi, egyetemisták vezényeltünk le. Két csapatnak készítettük el Víz/kvízünket, különböző állomásokon a vízzel kapcsolatos feladatokban kellett megmutatniuk tudásukat. Elsőként összegyűjteni vármegyénk nevezetes folyó és állóvizeit, vízimalmait (amelyek részben túráink helyszíneit adják majd) majd vaktérképen megjelölni azokat.  Elő kellett kotorni korábbi ismereteikből a hajókkal, hajózással kapcsolatos tudásukat; a történelem és földrajz témkörökben a vizekkel kapcsolatos nagy eseményekre is rá kellett jönni; valamint minden olyan filmet, irodalmi művet felidázni, amelyben a víz valamilyen fontos szerepet kapott. A fiatalabb csoporttársaink derekasan megküzdöttek a finomsággokkal járó dobogós helyezésért. Végig nagyon lelkesek voltak, a „jobb” csupán másfél ponttal végzett első helyen. Persze, a jutalomból a másik csapat tagjai sem maradtak ki, hiszen ugyanolyan eltökélten oldották meg feladatokat. A vetélkedő után a csoport közösen tett egy esti sétát a sejtelmes éjszakai erdőben a szállás körül, s levezetésként még jókat beszélgettünk a nap élményeiről.

Az elhatározásunkat, hogy korai ébredésünk után a hajnalban ébredő erdőt is testközelből figyeljük meg, gyorsan felülírtuk, s inkább lustálkodással indult a vasárnapunk. Reggeli után azonban új erőre kapva különös kóstolásra hívtuk a csapatot. Különböző ásványvizeket kóstolt végig mindenki, a feladat az volt, hogy megtippeljék mely nagy áruházláncban található termékét kóstolják. Miben különböznek a megkóstolt italok, kinek melyik ízlik jobban. A prímet Kozma Laci vitte, szorosan mögötte Radó Barni és Kovács-Nagy Saci volt.  Az érdekes bevezető után azonban komolyan beszélgettünk a különböző ásványvizek összetételéről, élettani hatásáról, a természetes vizekről, és persze a csapvíz kontra palackozott víz vita sem maradt el.

Abban gyorsabban konszenzusra jutottunk, hogy a környezetvédelem a palackok újra hasznosításával komoly kihívást és szemléletváltás szükségességét is jelenti napjainkban.  A délelőtt program témája átvezet következő projekt kirándulásunkhoz, amely során Somogy ásványvíz üzemeibe fogunk ellátogatni és beszélni a bennünk maradt kérdésekről. A tanulmányi kirándulásunk végén persze nem maradhatott el egy rövidebb túra a környéken folyó Aranyos patak mentén.

Jó szívvel ajánljuk a két tartalmas napunk képeinek megtekintését Galériánkban

 

 

Sárközi Eszter